O czym warto pamiętać, kupując donice ogrodowe?

Ogród to miejsce, w którym pragniemy się jak najbardziej zrelaksować w kontakcie z naturą, dlatego powinien mieć swój niepowtarzalny styl i urok. Hodowane w nim rośliny czy nawet posiadane oczko wodne to ciekawe elementy, ale czasem odczuwamy potrzebę jakiejś zmiany i upiększenia tego miejsca. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy całkowicie zmieniać całej koncepcji ogrodu, co zajęłoby dużo czasu, ale już niewielkie zmiany, które można wprowadzić małym kosztem, będą miały duży wpływ na całość. Jednym z takich elementów są donice ogrodowe. Ich wybór nie zawsze jest łatwy, bo na rynku mamy niezliczoną liczbę doniczek, które różnią się materiałem, trwałością, kolorem, kształtem czy wielkością.

Kluczowa jest odporność na warunki atmosferyczne

Rośliny na świeżym powietrzu są narażone na działanie czynników takich jak mróz, śnieg, wilgoć, burza czy powiewy silnego wiatru. Plastikowa doniczka, która będzie idealnie się sprawdzać, stojąc na parapecie w domu, zwykle jest zbyt lekka, by oprzeć się podmuchom wiatru. Tutaj lepsze mogą być donice ogrodowe kamienne, metalowe czy betonowe. Przed zakupem dokładnie przeczytajmy opisy, bo właśnie tam znajdują się najważniejsze informacje, czyli np., czy pojemnik jest odporny na mróz i wilgoć. Trwałość materiału, z jakiego jest zrobiony, jest bardzo ważna, bo pozwala uniknąć jego szybkiej wymiany z powodu wilgoci czy rozbicia na skutek wiatru.

Dobierz doniczkę do wyglądu rośliny

Taki pojemnik to nie tylko ozdoba, to przede wszystkim osłona dla hodowanej w nim rośliny, dlatego kształt i wielkość powinny pasować do systemu korzeniowego. Palmy czy duże kaktusy będą dobrze rosły w wąskich, wysokich pojemnikach, które z kolei nie będą odpowiednie dla pelargonii czy niewielkich sukulentów. Tylko odpowiednio dobierając rozmiar i kształt donicy do rośliny, będziemy mogli się cieszyć pięknem obu tych elementów.

Idealne donice ogrodowe pasują do charakteru ogrodu

Warto zadbać o jednolitość stylistyczną całego miejsca. Jeżeli posiadamy oczko wodne otoczone kamieniami, dobrym pomysłem będzie wybór kamiennej donicy. Pojemniki drewniane czy metalowe to także kompozycje ponadczasowe i bardzo popularne.

Więcej informacji na https://mrdecor.pl/kategoria/donice-ogrodowe/