Projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie

Program do projektowania BIM, który umożliwia projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie to Allplan. Kompleksowe narzędzia złożone jest z modułów, dedykowanych dla konkretnych branż. Możemy wyróżnić:

  • Allplan Engineering (polecany program do konstrukcji),

  • Allplan Architecture (modelowanie budynku),

  • Allplan BIMPlus (koordynacja 3D),

  • Allplan Bridge (parametryczne modelowanie mostów).

Projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie wspiera cały cykl życia budynku. Jedno narzędzia umożliwia zaprojektowanie konstrukcji, modelowanie budynku, zarządzanie i efektywną współpracę, a w późniejszym czasie – upraszcza proces rozbudowy, czy ewentualnej modernizacji istniejącego obiektu.

Program do projektowania BIM to już powoli standard wśród konstruktorów. Mają świadomość, jak pozytywny wpływ ma technologia na ich pracę. Szybkość, precyzja i wykluczenie ewentualnych błędów na wczesnym etapie projektowania niejednokrotnie są kluczowe dla powodzenia inwestycji i ukończenia jej w założonym czasie.

Konstruktorzy chętnie wybierają polecany program do konstrukcji – Allplan Engineering. Dzieli się on na dwa moduły: Allplan Engineering Building i Allplan Engineering Civil. Pierwszy z nich jest kompleksowym narzędziem BIM dla inżynierów konstrukcji budowlanych, drugi zaś służy projektantom konstrukcji inżynierskich mostowych i tunelowych.

Allplan to polecany program do konstrukcji również ze względu na dobrą opinię, jaką cieszy się jego niemiecki producent – Nemetschek. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1963 roku. Obecnie opracowuje i dystrybuuje rozwiązania dla architektów, inżynierów i całej branży budowlanej.

W Polsce program do projektowania BIM jest nieco mniej popularny wśród architektów. Nie są oni jeszcze w pełni przekonani do stosunkowo nowej technologii. Oczywiście jest wiele biur architektonicznych, gdzie BIM jest stosowane z powodzeniem, ale jeszcze wiele rodzimych firm tę lekcję wciąż ma przed sobą.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*